de nem azért, mert vissza akarom őket taszigálni a kőkorba. Hanem, ahogy az a későbbiekben kiderül: aki spórolni akar a kenyérvásárláson, rosszabbat fog enni. Szóval ezért.
Általában igyekszem nem reklámozni, hogy gyakran sütök kenyeret, mert a legtöbben azonnal hülyének néznek. Pedig nem tartok itthon zsák búzákat, nincs kézimalmom, és ha nem úgy jön ki a lépés, akkor simán veszek a boltban, szóval semmi szélsőség. Ha mégis kiderül, bocskaikosztümös magyarasszonynak hisznek, mer' valahogy otthon kenyeret sütni azok szoktak. Pedig nálam a válság tehet róla. Ahogy jobban be kell osztani a hufokat, egyre jobban idegesített, hogy csak a baromi drága kenyerek ehetőek. A legtöbb fajta frissen még oké, de másnapra már gáz. És nálunk sosem fogy el egy fél kilós kenyér egy nekifutásra. Akárhogy töprengtem rajta, arra jutottam, hogy tuti sokkal olcsóbban ki lehet hozni egy jó kenyeret. Egyébként nem gondolom azt, hogy a pékmester egy szemétláda, mert ennyiért adja a kenyeret, csak történetesen arra az álláspontra helyezkedtem, hogy nem akarok öt vagy hatszázat fizetni egy 30-50 dekás normális kenyérért.
Mivel eddigre már rengeteg Limarát olvastam, az biztos volt, hogy az öregtészta meg kovász biznisz nem fog menni. Aztán valahol olvastam egy bejegyzést, Dolce Vita híres Dagasztás Nélküli Kenyér receptje alapján. Na, ezt a kenyeret sütöm én, mert bruttó ugyan sokáig tart, de nettó csak 5 perc meló van vele. Ráadásul, bizonyos határok között variálható, erről majd bővebben a végén.
másnapos példány telefonnal fotózva
Felmerül a kérdés, hogy ha valakinél nincs válság, az süssös-e otthon kenyeret. Erre az az őszinte válaszom, hogy ha pénz nem számít, és van kényelmes beszerzőhely, akkor csak az süssön kenyeret, aki tényleg nagyon szeretne, mert ugyanolyan jókat lehet venni is. Ugyanis a helyzet az, hogy a drága pékségek kenyerei normális dolgokból készülnek, legalábbis, a neten elérhető infók alapján, infó mondjuk nincs sok. A kevésbé drága kenyereknél a helyzet változik, a tartós kenyerek pedig extra adag vegyszert is kapnak.
Mivel nem a cég a lényeg, és mert szerintem jó fej dolog, ha a weboldalon fent van az összetétel, nem büntetném a jófejeket azzal, hogy pont őket pécézem ki, mikor a legtöbben nem is közlik ezt az infót. Szóval, itt vannak egy általam önkényesen kiválasztott drága és olcsó pékség kenyerének összetevői, bónusz egy csomagolt tartóskenyér, és a saját is.
Drága kenyér (rozskenyér, kb a 600 huf/fél kg árban):
víz, búzaliszt (Bl-112), frissen őrőlt teljeskiőrlésű rozsliszt, rozsliszt (Rl-125), tengeri só, élesztő
Olcsóbb kenyér (rozsos kenyér, kb a 400huf/fél kg árban):
víz, búzaliszt, alpesi rozsos kenyér keverék (roszliszt, teljes kiőrlésű rozsliszt, búzaliszt, só, búzacsíra, szárított rozskovász (rozsliszt, kovászmag), búzamaláta-liszt, maláta kivonat (árpamaláta, víz), dextróz, kukoricaliszt, emulgeálószer, csomósodást gátló, sűrítő anyag, aroma, lisztjavító szer: aszkorbinsav (C-vitamin), élesztő
Tartós kenyér (rozsos toast kenyér):
Házi. Ha én csinálok rozsos kenyeret:
búza kenyérliszt (BL80), rozsliszt, só, szárított élesztő, víz
Egy nagyjából 60 dekás fehér kenyérhez az alapanyag ára kb 130 forint, plusz az elfogyasztott energia, a rozsos kb 150 huf+energia.
A Dolce Vita féle alaprecept (kell hozzá egy fedeles jénai):
3 (2,5 decis) bögre BL 80-as fehérkenyér liszt,
1,5 teáskanál só,
fél tk szárított élesztő,
kb 1-2 bögre víz.
hasznos infók:
- Ha nem elég forró az edényed, vésővel fogod kivenni a kenyeret. Ha elég forró, simán kijön, nem kell alálisztezni
- A kész kenyeret forrón nem lehet szeletelni, legalább egy fél órát jó ha hül, ilyenkor ki szoktam rakni a hidegbe
- Olyan 30 százalék rozslisztet elbír úgy, hogy a gyerekek még nem fújjognak. Teljes kiőrlésű búzával is próbálkoztam, elég keveset bír el állagromlás nélkül.
- Ha kevés időd van, akkor az 5-ik lépésnél lassan szórsz rá lisztet, de csak annyit, hogy egy kézzel nagyjából megfogható, még mindig nyúlós massza legyen. Ezt hosszú, viszonylag vékony hurkában vagy ha sok, akkor 2 hurkában (nemigen formázható, szóval kb) , szilikonos sütőpapíron sütő közepén 230 fokon olyan 22-25 perc alatt megsütöd. Olyan ciabatta szerű cucc lesz belőle. Az is nagyon finom, sokkal gyorsabban kész, viszont másnapra már nem igazán jó.
- Sima alsó-felsőn sütöm, nem légkeverésen
- A sütőben a rácsot az alsó sínbe tedd, és arra a jénait.
- A tésztát műanyag tálban jobb csinálni, mert annak a faláról a maradék sütés után lepereg, ahogy megszáradt. Fémről és üvegről horror lekaparni.A nedves tésztát mosogatószivaccsal messzire kerüld el. Alienként beveszi magát a szivacsba, és nem távozik. soha.
- Én a fedelet nem szoktam melegíteni, hanem bevizezem belülről, és úgy fedem le vele a forró alját. Eddig még nem robbant szét, és állítólag a párás környezet jót tesz a sülő kenyérnek.
- Ha párszor megcsinálod, utána már nem kell mérni, mert tudod, hogy kb mennyi liszt szokott lenni a tálban, 5-10 deka ide-oda nem számít.
- Ha másnapra felpuhul a héja, akkor próbáld meg kevesebb vízzel a tésztát.